top of page

TOP 9 dalykai, kurių tikisi turistas iš šiuolaikinio gido


Gidas veda ekskursiją Vilniaus senamiestyje. Gidų kursai.

Turizmo pasaulis pandeminiu laikotarpiu tarsi sustingęs, nesuskaičiuojami turistų srautai liko namie ir neišsiruošė į kasmetines keliones. Tai proga miestams, parkams ir turistiniams objektams atsikvėpti bei pasiruošti popandeminiam laikotarpiui. Ne išimtis ir gidai bei kelionių vadovai. Dinamiškas gidų darbas visame pasaulyje tobulėja. Moderni gidų akademiją „GuideLines Academy“ kviečia lankyti gidų kursus ir žengti koja kojon su naujausiomis ekskursijų vedimo tendencijomis pasaulyje.

Naujos gidų akademijos įkūrėja ir lektorė Monika Auksutytė išskiria 9 dalykus, kurių šiuolaikinis keliautojas ir turistas tikisi iš gido. „Tikimės, kad šie patarimai būsimiems ir esamiems gidams bus naudingi, o keliautojams ir turistams pasufleruos, ko tikėtis iš gido šiuolaikiškoje ekskursijoje. „GuideLines Academy“ gidų kursuose stengsimės išmokti ne ką tiksliai pasakoti, o kaip pasakoti, kad grupė neslėptų susižavėjimo gidu ir nepagailėtų arbatpinigių už ekskursiją“, – sako M. Auksutytė.

1. Tiesioginis bendravimas

Šiame technologijų pasaulyje gidas iš informatyvaus faktų perteikėjo turistui peraugo į draugą, kuris pasitinka su šypsena, prisistato ir stengiasi atsiminti keliautojo vardą. Be pagrindinio istorinio pasakojimo, grupės dalyviai tikisi išgirsti ir asmeninių istorijų. Dažnas keliautojas nori pats išpasakoti gidui savo įspūdžius ar net bėdas, daug kas ekskursijoje nori pasiklausti papildomų, kad ir pačių paprasčiausių klausimų – geras gidas niekada nepasislėps po kauke ir ras laiko tiesiogiai pabendrauti su visais keliautojais: prieš ekskursiją, po jos ar per pertraukėlę.

2. Užkabinanti istorija

Net ir apžvalginė ekskursija Vilniaus senamiestyje turi turėti viską sujungiančią temą, o dar geriau – kelis istorinius ar šių laikų veikėjus, per kuriuos ir yra pasakojamos istorijos. Norint parengti gerą ekskursiją, verta gerokai pasikapstyti archyvuose, senuose laikraščiuose ir žmonių pasakojimuose. Net ir Gedimino laikų Vilnių galima nupiešti aktualiai, surandant sąsajų, vaizdingų vietos žmonių istorijų ir suveriant viską po vieną dalelytę į įdomų vėrinį. Ką jau kalbėti, kad kiekviename mieste ir už jo ribų yra galybės kitų, nepaliestų temų ir pasakojimų, kurie tik ir laukia dienos šviesos. Gido pareiga juos atrasti ir sudominti keliautoją.

3. Aiški komunikacija

Esate draugiška(s), turite įdomią istoriją, tačiau kalbate tyliai, dažnai nusisukate nuo grupės ar pasirenkate triukšmingą vietą savo pasakojimui. O gal monotoniškai ir be pertraukų kalbate? Dėl šių dalykų grupės dėmesys greitai išsiblaškys. Gido profesijoje, kaip ir aktoriaus, dirbančio scenoje, kiekvienas veiksmas turi būti pagrįstas bei nukreiptas į klausytoją. Nebūtina būti ekstravertu, nebūtina net turėti griausmingą balsą ar begalinę charizmą – tereikia išmanyti ir nuolat tobulinti gido profesinius gebėjimus, iš kurių retorika – viena svarbesnių.

4. Susitikimai su vietos žmonėmis

Pasaulinės turizmo tendencijos aiškiai rodo kryptį – autentiškos patirtys, susitikimai su įdomiais žmonėmis, noras susitapatinti su vietos gyventojais. Pastatai ir vaizdingos vietos nebeparodo išsamaus miesto ar šalies vaizdo, ypač kai per sezoną gatvės užgrūstos šimtais kitų grupių ir turistų. Keliautojai nori susitikimų ir bendravimo su vietos žmonėmis. Čia gidas gali būti pats geriausias tarpininkas. Pasakojate istoriją apie tam tikro namo gyvenimą, susitarkite ir susitikite su šių dienų to namo gyventojais. Kalbate apie vietos menininko paveikslus – gal jis netoliese ir priims jus į savo dirbtuves. Pasistenkite surasti įdomių pašnekovų savo ekskursijoje ir ji įgaus milžinišką pridėtinę vertę. Tokiu atveju gidas turi išeiti iš savo komforto zonos, bet dažnu atveju tai atsiperka su kaupu.

5. Vietos skanumynų ragavimas

Galite pasakoti apie sovietmečiu dirbusį Vilniaus gastronomą trypčiodami prie pastato arba atsisėdę skverelyje vaišinti turistus sumuštiniais su tais laikais gastronome pardavinėta „daktariška“ dešra „Gaidelio“ sausainiais ir juoda arbata. Paimkite bet kokią istoriją, pagardinkite ją maistu, kad ir pačiu paprasčiausiu, ir ekskursijos dalyviai jus atsimins ilgai. O gal net grįžę namo papasakos apie Vilniuje sovietmečiu dirbusį gastronomą ir to meto skonį burnoje.

6. Dėmesys detalėms ir lankstumas

Dėl netinkamai sudėliotų tualeto pertraukėlių, ilgo stovėjimo saulėje ar košiant vėjui turistas nebegalės išgirsti net ir įdomiausios istorijos. Lankstumas ir mokėjimas improvizuoti, prisitaikyti prie grupės poreikių – viena labiausiai vertinamų gido savybių. Ją taip pat galima ugdyti. Stebėkite savo grupę – jei į jūsų rimtą ekskursiją atėjo linksmai nusiteikę žmonės, įterpkite daugiau pajuokavimų, ir atvirkščiai. Jei jūsų pasakojimas apie viduramžius visą užsienio turistų grupę domina mažiau nei šių dienų gyvenimas – nebijokite nukrypti nuo savo ekskursijos temos.

7. Psichologinės žinios ir problemų sprendimas

Surinkite į vieną būrį 15 atsitiktinių žmonių ir beveik garantuotai tokioje grupėje atsikartos tie patys žmonių charakteriai, kaip ir kitose grupėse. Gido pareiga atpažinti psichologinius keliautojų tipus ir mokėti efektyviai spręsti per ekskursiją kylančias problemas. Profesionaliai išspręskite vieno „sudėtingo“ turisto problemą ir visa likusi grupė jus po ekskursijos nešios ant rankų. Ir atvirkščiai, jei išsiduosite, kad nevaldote situacijos ar ignoruosite problemą grupėje, tada ir jūsų pasakojama istorija nebebus tokia patraukli.

8. Objektyvus šiuolaikinio gyvenimo vaizdas

Kiekvienas turime savo nuomonę ir savaip matome pasaulį, tačiau profesionalus gidas, kaip ir žurnalistas, turi stengtis kuo objektyviau pristatyti istorinius ir šių dienų faktus. Kontraversiškos ir sunkios Antrojo pasaulinio karo, okupacijos ar naujausių laikų aktualijos tikrai pagyvina pasakojimą ir priverčia pajusti, kuo gyvena šalis. Tačiau tokias temas reikia pateikti atsargiai, aptarti bent jau dvi nuomones ir išvengti pernelyg intensyvių emocijų. Jei aplinkui vyksta miesto šventė, žmonės gatvėje džiaugiasi, o gidas pasakoja, kaip sunku sudurti galą su galu, kokia valdžia prasta ar kokie vietos žmonės surūgę – užsienietis sutriks ir nesupras, o vietos keliautojas gali įsivelti ir į audringą diskusiją, kuri sugadins visą ekskursiją.

9. Technologijų išmanymas

Ir ekskursijos dalyviui nebus nieko maloniau, jei po turo atsisėdęs išgerti kavos, jis gaus iš gido į savo išmanųjį telefoną kelias nuotraukas ir nuorodas, ką dar pamatyti mieste, kur rasti informacijos norima tema, ar galiausiai, kaip išmaniai pasiekti kitą miestą ar kitą kelionės tikslą. Naudodamas mobiliąsias programėles, sekdamas savo miesto kultūrinio gyvenimo pulsą ir mokėdamas nupirkti bilietą į operą turistui čia ir dabar išmaniuoju telefonu, ekskursijos vedlys susikurs didelę pridėtinę vertę.

„GuideLines Academy“ pusmečio teoriniuose ir praktiniuose gidų kursuose mokysimės visų šių gudrybių plačiau ir aprėpsime daug daugiau temų. Registruokitės į kursus guidelinesacademy.com ir tapkite supergidu savo ekskursijų dalyviams. Mokykla taip pat siūlo ir paskaitas esamiems gidams bei įvairius paskaitų ciklus visiems smalsiems, ne tik norintiems tapti gidais.


Nuotraukos - Eglė Jociūtė-Kuzmickė

Straipsnio autorius - Mykolas Vadišis


Ekskursijų gidas veda naujus gidus po Vilniaus senamiestį.


Bình luận


bottom of page