top of page

Suvokti miestą:
700 Vilniaus metų

_edited.jpg

Lektorius

istorikas Vladas Liepuonius

Lietuvos sostinė švenčia solidų gimtadienį!

 

Septyni šimtai metų - pasaulio ir Europos mastu nėra labai daug. Kita vertus, ne tiek ir mažai. Kiekvieno šimtmečio istorinės audros paliko miesto veide savas žymes, ir net randus (kažko negrįžtamai neliko). Pastaruosius atpažindamas, įžvalgus vaikštinėtojas gali miestą skaityti lyg knygą.

 

Šis paskaitų kursas ir siekia klausytojams padėti suprasti Vilnių, pamatyti miesto paviršiuje epochos ženklus, o drauge išvysti Lietuvos sostinę europiniuose kontekstuose. Tad pažintis su Vilniaus praeitimi, taps pažintimi su Europos miestų istorija.

 

Jei mylite Vilnių taip, kaip jį mylime mes, – šis penkių paskaitų ciklas kaip tik jums. 

Artboard 351.png
icon4.png

Geležinio vilko stūgsmas: Vilnius gimsta.

Paskaitos metu aiškinsimės, kas yra miestas viduramžiais? Kokia Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės miestų raida ir kaip čia įsikomponuoja Vilnius? Aptarsime miesto pradžią ir svarbiausius istorinius lūžius.

icon4.png

Suprasti Vilnių: miesto geografija.

Šio susitikimo metu aiškinsimės kodėl konkretūs objektai Vilniaus mieste yra toje, o ne kitoje vietoje. Aptarsime atskirų miesto rajonų atsiradimą ir istoriją. Skirsime laiko viduramžių Vilniaus priemiesčiams. Taip pat dekonstruosime daugiakonfesio ir multikultūrinio Vilniaus mitą: ar tai tik mitas, o jei ne, tai kiek tame išskirtinumo?

icon4.png

Tarp modernybės šviesos ir tamsos: Vilniaus progresas.

Imsimės XIX ir XX amžiaus Vilniaus istorijos. Aptarsime miestą Rusijos imperijos sudėtyje ir carų bandymus sukurti naująjį miestą. Kalbėsimės apie lenkmečio ženklus ir sovietmečio masines statybas bei miesto erdvės ideologizavimą.  

icon4.png

Miestas - tai ne tik erdvė ir jos užstatymas. Kaip veikia miestas? Institucinis Vilnius. Gatvės, bažnyčios ir gyvenamieji namai svarbu, bet svarbiausi yra miesto gyventojai. Šioje paskaitoje pabandysime atkurti miesto gyventojų kasdienybę, rekonstruodami miesto institucijų (meras, policija, teismas, transportas) veikimą.

icon4.png

Miesto gyventojai.

Ši paskaita, lyg ketvirtosios tąsa. Aiškinsimės kokias svarbiausias asmenybes pasauliui ir Lietuvai padovanojo Vilnius. Kalbėsimės kas jie tokie, ką paliko po savęs ir, svarbiausia, kokią vietą jų gyvenime užėmė Vilnius.

Kviečiame įsigyti paskaitų ciklo įrašus bei žiūrėti jums patogiu metu.

Paskaitų ciklo apimtis

5 nuotolinės paskaitos

Paskaitų ciklo kaina

70 EUR

bottom of page