top of page

Linkėjimai iš PanevėžioMinėdami Tarptautinę gido dieną esame nepaprastai dėkingi šios profesijos atstovams, kurie savo darbu atveria mums duris į dar nepažintus pasaulio kampelius ir jų istorijas. Profesinės šventės proga parengėme Panevėžio gidų sąrašą. Jį beruošdami, likome maloniai nustebinti atradę, kiek daug įdomių ir skirtingų gidų turime Panevėžyje. Kiekvienas jų pasakoja unikalias istorijas tiek apie lankytinas vietas, tiek apie savo, kaip gidų patirtis. Kviečiame su jais susipažinti iš arčiau čia. Jei esate Panevėžio gidas ar kelionių vadovas, norintis papasakoti savo istoriją – būtinai su mumis susisiekite. Šį kartą apie šiuolaikinio gido darbą trumpai pasikalbėjome su iš Panevėžio kilusia kelionių vadove ir gidų ruošimo mokyklos „GuideLines Academy“ įkūrėja Monika Auksutyte. Nors nuo pasaulinės pandemijos turizmo sektorius nukentėjo bene labiausiai, gidų dieną Monika pasitinka optimistiškai. Savo aplinkoje ji mato daug kūrybiškų gidų, kurie šioje, atrodytų, beviltiškoje krizėje susikūrė sau galimybes ir sugebėjo sėkmingai prisitaikyti prie pokyčių – kurdami virtualias ekskursijas ir kitus skaitmeninius produktus, rašydami tekstus, tobulindamiesi, atstovaudami gidų bendruomenę bei jos poreikius prie politinių sprendimų priėmimo stalo. Pačią Moniką karantino suvaržymai įkvėpė imtis naujos veiklos – gidų ruošimo mokyklos „GuideLines academy“ įkūrimo. Ruošiant šiuolaikinius gidus svarbu, kad mokymosi programa būtų moderni bei paremta šiuolaikinio keliautojo poreikių išpildymu, taip pat svarbu dalintis praktiniais patarimais, kuriais vadovaujantis galima susikurti stiprų asmeninį, kaip gido, prekės ženklą ir reputaciją tiek socialinėje erdvėje, tiek šalies turizmo rinkoje. „Ruošiant gidus daugiausiai dėmesio turėtų būti skiriama praktiniams gido darbo aspektams – jo savireklamai ir komunikacijai, retorikai, konfliktų sprendimo strategijoms, grupės dinamikos valdymui, bendravimo psichologijai, istorijų konstravimo ir pasakojimo menui bei maršrutų kūrimui. Svarbu informaciją perteikti tikslingai ir įdomiai, nes šiuolaikinis turizmas yra nuolat kintantis procesas, reikalaujantis iš būsimųjų gidų gebėjimo ne tik prisitaikyti, bet ir būti pokyčių priešakyje. Tam svarbu drąsa ir kūrybiškumas“, – teigia „GuideLines academy“ įkūrėja.Šie įgūdžiai itin svarbūs ir kuriant naujus turizmo produktus, siekiant į vietoves pritraukti naujų turistų. Pati būdama panevėžietė, Monika žavisi pramoninio turizmo vystymo Panevėžyje idėja. Vystant pramoninio turizmo kryptį mieste, tiek produktų kūrėjai, tiek vietiniai gidai turi kūrybiškai pažvelgti į turistams neįprastas erdves, buvusias ar tebeveikiančias gamyklas lankytojams įdomiai parodyti kitu kampu.


Nors rengiant gidus svarbiausiomis mokymų temomis išlieka Lietuvos istorija, geografija, kultūra, menas ir architektūra, M. Auksutytės teigimu, gidas jau seniai nebėra tik istorinių faktų perpasakotojas. Dauguma šiuolaikinių gidų ir kelionių vadovų yra laisvai samdomi darbuotojai, todėl patys yra atsakingi tiek už savo profesinių žinių tobulinimą ir darbo paiešką, tiek už savireklamą bei profesinio vardo garsinimą. „Visgi, gidas yra ne tik turizmo kompanijos, bet ir miesto bei šalies ambasadorius, todėl norėtųsi sulaukti daugiau bendradarbiavimo iš turizmo informacijos centrų, turizmo įmonių ar net šalies mastu veikiančių organizacijų. Labai sveikinu Panevėžio plėtros agentūros iniciatyvą suburti čia dirbti norinčius gidus bei suteikti jiems ir turistams galimybę surasti vieni kitus. Tikiuosi, kad ši puiki praktika bus pavyzdžiu ir kitiems miestams“, – sako M. Auksutytė.

Gido dienos proga Monika nori paraginti pasveikinti ne tik gidus, bet ir kelionių vadovus: „Šių profesijų atstovai turi labai platų kvalifikacijų ir kompetencijų lauką, todėl, jei pandemijos metu gausite darbo ieškančio gido ar kelionių vadovo gyvenimo aprašymą, jums pasisekė, nes tai bus darbuotojas, gebantis dėvėti dešimtis skirtingų kepurių. Būtinai pakvieskite jį į savo komandą!“.

 

Comments


bottom of page